Juletid i Harzen

Ofte du er heldig og du får den rigtige stemning til jul i Harzen, fordi her ligger sne.

julemarkeder i Harzregionen 2010

Der findes flere julemarkeder i Harzområdet. Nogle er ikke åbnet i hele adventstiden, men kun få dage eller et weekend.

bynavn datoer
Altenau 22.12.2010-02.01.2011
Bad Gandersheim 02.-12.12.2010
Bad Harzburg 22.11.-02.01.2011
Blankenburg 26.11.-05.12.2010
Braunlage 26.-28.11.2010
Braunschweig 24.11.-29.12.2010
Goslar 24.11.-29.12.2010
Goslar Rammelsberg 11. og 12.12.2010
Hahndorf 04.12.2010
Halberstadt 25.11.-22.12.2010
Hannover 24.11.-22.12.2010
Hildesheim 24.11.-27.12.2010
Hornburg 04.12.2010
Ilsenburg 03.-05.12.2010
Klostergut Wöltingerode 04. og 05.12.2010
Lautenthal 27. og 28.11.2010
Oelber 03.-05.12.2010 og 10.-12.12.2010
Osterode am Harz 26.11.-24.12.2010
Quedlinburg 26.11.-19.12.2010
Seesen 11.-23.12.2010
St. Andreasberg 27. og 28.11.2010
Walkenried 04. og 05.12.2010
Wernigerode 26.11.-22.12.2010
Wildemann 17.12.2010
Wolfenbüttel 23.11.-23.12.2010
Wolfshagen 05.12.2010

Et oversigtskort over julemarkederne findes på webstedet af avisen “Goslarsche Zeitung”.


Tip en ven eller del denne side

Send et link til denne side til en af dine venner.

Donation

Hvis Ferie i Harzen er nyttig for dig, giv måske et lille bidrag til mit arbejde. Tak på forhånd.

Annonce
Du ved ikke ...

... hvilken sted at rejse til endnu? Lad stedet, du kan lide bedst, vælge din destination!

Tilbud for din ferie i Harzen starter hos eBay fra 1 Euro (ca. kr. 7,50).


Oppe ser du mine sidste to tweets. Følg mig på Twitter eller skriv noget om mig på Twitter!

Klik på “Synes godt om” for at får nyheder om siden og mere på din Facebook.

Ferie i Harzen på Google+

UNESCO verdensarv